KITURI PENTRU VIATA

Status: Fundraising

Mastocitoza este o boala foarte rara, oncologica, hematologica, care afecteaza cca 200 de pacienti in Romania.

Este nevoie de 50000 lei pentru achizitionarea de primeri, kituri si oligonucleotide de sinteza pentru diagnosticarea tuturor forme de mastocitoza.

4.64% Complete

Target:

KITURI PENTRU VIATA

Mastocitoza este o boala foarte rara, oncologica, hematologica, care afecteaza cca 200 de pacienti in tara noastra.

De 15 ani Asociatia Suport Mastocitoza Romania este statul pentru acesti oameni, tratamentul cu cromoglicat, analizele nu sunt decontate de stat.

Acum este nevoie  imensa de primeri, kituri si oligonucleotide de sinteza cu sau fara marcare fluorescenta pentru diagnosticarea diverselor forme de mastocitoza: sistemica indolenta/smoldering, agresiva, leucemia mastocitului, sarcom mastocitar etc. Majoritatea sunt forme extrem de rare a caror diagnsoticare in UE presupune costuri uriase pentru pacientul care are si asa o afectiune grava si toate acestea pentru ca anumite analize nu sunt disponibile in Romania.

Cu 50000 lei putem achizitiona kiturile, primeri necesari diagnosticarii si in Romania a tuturor formelor de mastocitoza si putem creste speranta de viata a acestor oameni, prin inceperea cu celeritate a terapiilor.

Donati si salvati!

Kituri pentru viata!