Bratara medicala salveaza vieti!

Status: Fundraising

BRATARA MEDICALA SALVEAZA VIETI!

Mastocitoza este o boală hematologică, oncologică foarte rară, caracterizate prin proliferarea mastocitelor purtatoare ale mutatiei C KIT D 816 V  în măduva osoasă, piele, oase, tractul gastrointestinal, ficat şi splina. Este o boala foarte rara,cu o incidență de 3 la 1.250.000 de oameni, in Romania numarandu-se 184 de pacienti.  Asociatia Suport Mastociotza Romania este cea care are grija de acesti bolnavi, ignorati complet de stat, fara tratament  si analize decontate.

Cei 184 de oameni pot muri oricand, daca interactioneaza cu una din medicamentele interzise. De cele mai multe ori degranularile mastocitoare sunt insotite de lesin si nu mai putem comunica ce nu avem voie sa primim ca medicatie.

Toti au nevoie de bratara medicala de urgenta, cea care efectiv salveaza viata, avand insemnele Crucii Rosii, iar pe veros sunt scrise boala si ceea ce este interzis: anaestezice, calmante, antiemetice, antidepresive, miorelaxante, AINS.O bratara costa 5 lei, cat o cafea sau o ciocolata buna. Ajuta-l pe un bolnav de mastocitoza, mai ales pe un copil sa se simta in siguranta, sa isi poata primi bratara medicala de urgenta, donandu-i! Multumim!

10.196666666667% Complete

Target:

BRATARA MEDICALA SALVEAZA VIETI!