Sustine costurile cu analizele vitale pentru cei care sufera de mastocitoza!

Status: Fundraising

Pentru a primi tratamentul donat, cei care sufera de mastocitoza este nevoie de analize obligatorii, foarte scumpe. Copiii cu mastocitoza, aproximativ 100, au nevoie de minim 700 de lei pentru a efectua macar anual analize specifice obligatorii.

9.626% Complete

Target:

Mastocitoza este o boală hematologică, oncologică foarte rară, caracterizate prin proliferarea mastocitelor purtatoare ale mutatiei C KIT D 816 V  în măduva osoasă, piele, oase, tractul gastrointestinal, ficat şi splina.

Este o boala foarte rara,cu o incidență de 3 la 1.250.000 de oameni, in Romania numarandu-se 184 de pacienti.

Asociatia Suport Mastociotza Romania este cea care are grija de acesti bolnavi, ignorati complet de stat, fara tratament  si analize decontate.

Pentru a primi tratamentul donat este nevoie de analize obligatorii, foarte scumpe pentru copiii si adultii cu mastocitoza. Copiii  cu mastocitoza, aproximativ 100, au nevoie de minim 700 de lei pentru a efectua macar anual analize specifice obligatorii.

Avem nevoie de 150.000 de lei anual pentru toti. Ajutati-ne sa ii ajutam!

Toti copiii au nevoie de acces la analize, pentru copiii cu mastocitoza aceasta inseamna VIATA, daruiti-le Viata!